כמה עולה משפיען? מדריך התמחור למנהלי שיווק בישראל
המחקר נוצר ע׳׳י Flonci Analytics Department , נכון ל־1 באוקטובר 2026. כל הסכומים בשקלים ולפני מע״מ, אלא אם צוין אחרת.
תקציר מנהלים
אין בישראל מחירון רשמי, שקוף ומייצג לכל שוק המשפיענים. למעשה, אחת המסקנות החשובות ביותר מהמחקר היא שהשאלה "כמה עולה משפיען?" אינה ניתנת לפתרון אמין באמצעות מספר העוקבים בלבד. המחיר נקבע משילוב של צפיות בפועל, איכות והתאמת הקהל, הפלטפורמה, סוג התוכן, מורכבות ההפקה, רמת המסחריות של היוצר, בלעדיות, זכויות שימוש, משך ההתקשרות והיכולת של היוצר לייצר תוצאה עסקית. גם Sprout Social מצאה במחקר גלובלי ל־2026 שרק 17% מהצרכנים שנבדקו מסתכלים על מספר העוקבים לפני שהם מחליטים אם לעסוק בתוכן של יוצר — נתון שמחזק את הצורך לעבור מתמחור לפי Followers לתמחור לפי Expected Performance. [1]
בישראל, הטווחים הסבירים לתכנון תקציב ב־2026 נעים ממאות שקלים לפעילות עם Nano Creator ועד עשרות אלפי שקלים לפעילות בודדת עם Macro/A-list. מקור ישראלי המבוסס על עסקאות וסקר בקרב מנהלי משפיענים מציג ₪200–500 לפעילות בודדת עם Nano, ₪500–2,500 עם Micro ו־₪2,500–10,000 עם יוצרים בטווח 50–100 אלף עוקבים. מקור ישראלי עדכני יותר, מאוגוסט 2026, מציב Reel בטווח ₪5,000–15,000 ליוצרים עם 100–300 אלף עוקבים ו־₪10,000–30,000 ואף יותר סביב 300–400 אלף עוקבים ומעלה. [2]
המחיר לפוסט אינו התקציב האמיתי. מנהל שיווק צריך לתקצב בנפרד את שכר היוצרים, זכויות השימוש בתוכן, Partnership Ads / allowlisting, מדיה ממומנת, ניהול וסוכנות, הפקה, מוצרים ולוגיסטיקה. כדוגמה גלובלית, Aspire מציינת שבשיתופי allowlisting יוצרים מבקשים לעיתים קרובות תוספת של בערך שליש משכר שיתוף הפעולה עבור גישה פרסומית לחשבון; זה אינו benchmark ישראלי, אבל הוא ממחיש מדוע זכויות מדיה חייבות להיות שורת תקציב נפרדת. [3]
Reel ו-TikTok צריכים להיבחן בעיקר מול צפיות צפויות, לא עוקבים. בדאטה הגלובלי של Influencer Marketing Hub, Reels של Mid/Macro מתומחרים לעיתים ב־1.2–1.5 ממחיר פוסט סטטי, וחבילת 3–5 Stories מתומחרת בדרך כלל בכ־30%–50% ממחיר Feed Post. ב-TikTok הטווחים הגלובליים ל־2026 נעים מכ־$50–200 לסרטון Nano ועד $5,000–50,000+ ל-Mega. אלה proxies גלובליים, לא מחירון ישראלי. [4]
YouTube הוא חריג: נתוני מחיר ישראליים פומביים כמעט ואינם זמינים, ולכן נכון יותר לבנות מחיר סביב Expected Views. Influencer Marketing Hub מציגה benchmark גלובלי של כ־$50–100 לאלף צפיות עבור חלק משיתופי YouTube. [5]
UGC הוא מוצר שונה ממשפיען. כשמותג קונה סרטון UGC בלי הפצה לקהל של היוצר, הוא קונה קריאייטיב — לא Reach. מחירון ישראלי להפקת Social Video מציג ₪3,000–10,000 ליום צילום ועריכה של כשישה סרטוני Reels/TikTok, כלומר proxy גס של כ־₪500–1,700 לנכס כשההפקה נעשית ב-batch. Collabstr, במדגם גלובלי שמוטה משמעותית לעסקאות קטנות, דיווחה על עלות UGC ממוצעת של $197 ב־2025. [6]
לתכניות Ambassador ו-Always-On יש היגיון עסקי מעבר להנחת volume. Humanz מצאה בדאטה הישראלי שלה שמשפיענים חוזרים הציגו שיפור של כ־11% בביצועי מכר וביעילות צפייה לעומת פעילויות חד־פעמיות. באותו benchmark, ה־ROI הממוצע של Micro היה 5.16x והחציון 4.8x, לעומת A-list עם ממוצע 5.2x אך חציון 4.1x — אינדיקציה לכך שהיוצר הגדול אינו בהכרח ההשקעה היציבה ביותר. [7]
והמסקנה המרכזית ל-CMO:
מחיר משפיען אינו השאלה הנכונה. השאלה הנכונה היא: כמה אני משלם עבור התוצאה הצפויה, כולל כל הזכויות והעלויות הנלוות?
זה ההבדל בין Rate Card לבין החלטת השקעה.
מתודולוגיה, מקורות ומגבלות הדאטה
המחקר נבנה בשיטת triangulation: שילוב של מקורות ישראליים למחירים, נתוני ביצועים ישראליים, benchmarks גלובליים עדכניים ומקורות ראשוניים או first-party ככל שניתן.
המקור החזק ביותר לביצועי השוק הישראלי הוא Humanz Benchmark 2026, המבוסס לפי החברה על מאות קמפיינים אורגניים שנמדדו במערכת, ללא boosting, רכישת חשיפות או קידום ממומן. Humanz מודדת CPV, CPE, CVR ו-ROI ומפלחת לפי קטגוריה, Tier, מטרה ופורמט. זהו מקור מצוין לביצועים — אך הוא אינו מחירון של fees שגובים משפיענים. [8]
לצד זאת נעשה שימוש ב־The List, שמפרסמת טווחי תמחור ישראליים על בסיס עסקאות שנוהלו אצל אנשי המקצוע שלה וסקר בקרב סוכנויות ופרילנסרים. The List עצמה מדגישה שמדובר במחקר מוגבל, בעיקר של מותגים בינוניים ועבודה באמצעות מנהלי משפיענים עצמאיים, ולא במדגם מייצג של סוכנויות גדולות וקמפיינים של מותגי ענק. הטווחים שם מעודכנים ל־2025 ולכן שימשו כבסיס, לא כ"אמת מוחלטת" ל־2026. [9]
בקצה העליון של השוק נעשה שימוש גם בפרסום ישראלי מאוגוסט 2026, המבוסס על הערכות של אשת תקשורת ויחסי ציבור הפעילה בענף. הוא עדכני יותר, אך מדובר במקור יחיד ולא במסד עסקאות, ולכן רמת הביטחון שלו נמוכה יותר. [10]
Humanz Benchmark 2026
שוק: ישראל
מה הוא נותן למחקר: CPV, CPE, CVR, ROI, Tier performance
מגבלה מרכזית: ביצועים אורגניים, לא Rate Card
The List
שוק: ישראל
מה הוא נותן למחקר: מחירי Nano–Mid, חבילות, Affiliate, ניהול והפקה
מגבלה מרכזית: מדגם מוגבל; בעיקר 2025 ומותגים בינוניים
מקור שוק ישראלי מאוגוסט 2026
שוק: ישראל
מה הוא נותן למחקר: אומדן Macro/A-list, Reels, Stories ופרזנטורים
מגבלה מרכזית: עדות מקצועית, לא dataset
Sprout Social 2026
שוק: US/UK/Australia
מה הוא נותן למחקר: התנהגות צרכנים ותהליך בחירת יוצרים
מגבלה מרכזית: לא ישראלי ולא מחירון
Influencer Marketing Hub
שוק: גלובלי
מה הוא נותן למחקר: תמחור Instagram, TikTok, YouTube ויחסי פורמטים
מגבלה מרכזית: proxy גלובלי
Collabstr
שוק: גלובלי
מה הוא נותן למחקר: 21 אלף עסקאות ו־472 אלף חבילות
מגבלה מרכזית: Marketplace המוטה ליוצרים קטנים
Aspire
שוק: גלובלי
מה הוא נותן למחקר: Usage rights ו-Allowlisting
מגבלה מרכזית: נתוני vendor, לא ישראל
מכרזים ממשלתיים
שוק: ישראל
מה הוא נותן למחקר: מבנה procurement והוכחה לפעילות ממוסדת
מגבלה מרכזית: בדרך כלל אין Rate Card פר־יוצר
Collabstr ניתחה יותר מ־21 אלף שיתופי פעולה ו־472 אלף חבילות, אבל 80% מהעסקאות בפלטפורמה שלה היו מתחת ל־$300. לכן הממוצעים שלה שימושיים במיוחד ל־UGC ולעבודה עם יוצרים קטנים, והרבה פחות לתמחור של A-list ישראלי. [11]
גם מכרזים ציבוריים אינם פותרים את בעיית השקיפות. לדוגמה, לפ״מ פרסמה במאי 2026 מכרז ייעודי לייעוץ לקמפיינים דיגיטליים ולפעילות משפיענים, אך עמוד המכרז הפומבי אינו נותן מחיר ל-Reel או למשפיען בודד. כלומר, גם procurement ממשלתי מוכיח שהתחום הפך לשירות מקצועי מובחן — אך לא מספק Rate Card שימושי למותג. [12]
Flonci internal data: לא הועבר למחקר זה dataset פנימי של Flonci, ולכן לא מוצגים כאן נתונים כאילו הם "Flonci Benchmark". לפני פרסום גרסה סופית בבלוג, מומלץ מאוד להחליף חלק מהטווחים המסומנים כ"אומדן" ב־P25 / Median / P75 של הצעות המחיר והעסקאות בפועל ב-Flonci, אם קיימת כמות מספקת ומאושרת לפרסום. זה יהפוך את המאמר ממחקר שוק טוב ל־benchmark ישראלי ייחודי.
איך הוגדרו ה-Tiers
אין סטנדרט אחיד. Influencer Marketing Hub, למשל, מגדירה Nano כ־1–10 אלף, Micro כ־10–50 אלף, Mid כ־50–500 אלף, Macro כ־500 אלף–מיליון ו-Mega מעל מיליון; בישראל, The List מחלקת בנפרד את קבוצת 50–100 אלף, והמקורות העדכניים מצביעים על קפיצת מחיר משמעותית כבר סביב 100–300 אלף. [13]
לצורך הכתבה, ההגדרה הפרקטית לישראל היא:
Nano
הגדרת עבודה לישראל: 1K–10K
Micro
הגדרת עבודה לישראל: 10K–50K
Mid
הגדרת עבודה לישראל: 50K–100K
Macro
הגדרת עבודה לישראל: 100K–500K
Mega / A-list
הגדרת עבודה לישראל: 500K+ או טאלנט עם מעמד תקשורתי שחורג ממספר העוקבים
זו חלוקה אנליטית לצורך השוואה, לא תקן ענפי.
מחירון תכנון לפי גודל, פורמט ופלטפורמה
כמה עולה פעילות לפי Tier
הטבלה הבאה היא טבלת Planning, לא Rate Card רשמי. Nano–Mid מבוססים בעיקר על נתוני עסקאות ישראליים; Macro ו-Mega משלבים דיווח ישראלי עדכני עם יחסי פורמטים גלובליים. ככל שעולים ב-Tier, רמת הוודאות יורדת. [14]
Nano
Feed / Static*: ₪200–500
חבילת Stories: כ־₪100–500 / לעיתים Barter
Reel / TikTok: ₪200–700
חבילת קמפיין: ₪500–2,500
רמת ביטחון: בינונית
Micro
Feed / Static*: ₪500–2,500
חבילת Stories: כ־₪300–1,500
Reel / TikTok: ₪500–3,500
חבילת קמפיין: ₪2,500–8,000
רמת ביטחון: בינונית–גבוהה
Mid
Feed / Static*: ₪2,500–8,000
חבילת Stories: כ־₪1,500–5,000
Reel / TikTok: ₪3,000–10,000
חבילת קמפיין: ₪8,000–20,000
רמת ביטחון: בינונית–גבוהה
Macro
Feed / Static*: כ־₪4,000–20,000
חבילת Stories: כ־₪3,000–15,000
Reel / TikTok: ₪5,000–30,000+
חבילת קמפיין: ₪15,000–50,000+
רמת ביטחון: בינונית–נמוכה
Mega / A-list
Feed / Static*: ₪10,000+ / bespoke
חבילת Stories: ₪5,000–15,000+
Reel / TikTok: ₪15,000–30,000+
חבילת קמפיין: עשרות אלפים ומעלה
רמת ביטחון: נמוכה
* מחיר Feed/Static ב-Macro/Mega הוא אומדן תכנוני, מאחר שאין dataset ישראלי פומבי ומייצג לפוסט סטטי לפי Tier. הוא נגזר מתמחור וידאו ישראלי ומהיחס הגלובלי בין Static ל-Reel, ולכן אין להשתמש בו כבסיס אוטומטי להצעת רכש.
לשם השוואה, The List דיווחה ישירות על ₪200–500 לפעילות בודדת ב-Nano, ₪500–2,500 ב-Micro ו־₪2,500–10,000 ב־50–100 אלף עוקבים; עבור חבילה של 2–3 סרטונים/פוסטים ועוד 3–5 Stories הטווחים היו ₪500–2,500, ₪2,500–8,000 ו־₪8,000–20,000 בהתאמה. [15]
המקור הישראלי מאוגוסט 2026 מעריך ש-Reel אצל 100–300 אלף עוקבים נע סביב ₪5,000–15,000, ואצל 300–400 אלף ומעלה סביב ₪10,000–30,000, כששמות חזקים יכולים לחרוג מכך. חבילות Stories של יוצרים גדולים הוערכו בכ־₪5,000–15,000 ואף יותר. [10]
זו גם הסיבה שלא נכון לתת ל-CMO תשובה כמו "משפיען עם 300 אלף עוקבים עולה ₪X". גם בתוך אותו Tier הפער יכול להיות פי שניים, שלושה או יותר.
המחיר משתנה מאוד לפי פורמט
ב-Instagram, benchmark גלובלי עדכני מציב חבילת 3–5 Stories על כ־30%–50% ממחיר Feed Post, בעוד Reel אצל Mid/Macro עשוי לעלות בערך פי 1.2–1.5 מפוסט תמונה. הסיבה היא לא רק Reach: וידאו דורש בדרך כלל scripting, צילום, עריכה, כתוביות ולעיתים מספר סבבי תיקונים. [16]
Static / Carousel
דרך נכונה לחשוב על המחיר: Base rate + Reach צפוי
Benchmark שימושי: לרוב נקודת הבסיס ב-Instagram
Story בודד
דרך נכונה לחשוב על המחיר: Views בפועל חשובים מעוקבים
Benchmark שימושי: עדיף לא לקנות כיחידה בודדת
3–5 Stories
דרך נכונה לחשוב על המחיר: Reach, completion, link clicks
Benchmark שימושי: Global proxy: כ־30%–50% מ-Feed rate
Reel
דרך נכונה לחשוב על המחיר: Expected views + production + engagement
Benchmark שימושי: Global proxy: כ־1.2–1.5x Static ב-Mid/Macro
TikTok
דרך נכונה לחשוב על המחיר: Average views חשוב במיוחד
Benchmark שימושי: מחיר לפי performance history, לא Followers בלבד
YouTube Integration
דרך נכונה לחשוב על המחיר: צפיות צפויות + אורך האינטגרציה
Benchmark שימושי: Global proxy: כ־$50–100 לאלף צפיות
UGC ללא הפצה
דרך נכונה לחשוב על המחיר: מחיר הפקה + זכויות שימוש
Benchmark שימושי: לא לתמחר לפי Followers
Cross-platform
דרך נכונה לחשוב על המחיר: הפקה אחת אינה בהכרח רישיון לכל פלטפורמה
Benchmark שימושי: להגדיר בנפרד בחוזה
ב-TikTok, ה-proxy הגלובלי של 2026 עומד על כ־$50–200 לפוסט/וידאו ב-Nano, $200–800 ב-Micro, $800–5,000 בטווח 100K–1M ו־$5,000–50,000+ ב-Mega. מדובר בנתונים בינלאומיים בלבד; בישראל יש להשתמש בהם ככלי sanity check, לא כהמרה ישירה לשקלים. [17]
ב-YouTube המחיר גבוה יחסית מפני שההפקה ארוכה ומורכבת יותר. Influencer Marketing Hub מציינת benchmark של כ־$50–100 לכל 1,000 צפיות אצל יוצרים שמתמחרים לפי views; אינטגרציה קצרה וסרטון Dedicated אינם אותו מוצר. [5]
חשוב: TikTok זול יותר ב-CPE אינו אומר שהיוצר זול יותר
Humanz מציגה בישראל CPE אורגני ממוצע של ₪1.04 ב-TikTok לעומת ₪2.30 ב-Instagram, וממוצע כולל של ₪1.54. זהו מחיר אפקטיבי לאינטראקציה שנמדדה בקמפיינים — לא המחיר שדורש היוצר. פוסט TikTok יקר שזוכה להפצה גדולה יכול להיות יעיל יותר מפוסט Instagram זול עם reach חלש. [18]
באותו benchmark, ה-CPV האורגני הממוצע היה ₪0.07 לצפייה וה-CVR הממוצע מקליק לרכישה בקמפייני מכר היה סביב 9%. אלה מספרים טובים בהרבה לצורך בדיקת הצעת מחיר מאשר מספר העוקבים לבדו. [19]
לדוגמה, אם Creator A מבקש ₪10,000 ומייצר בממוצע 200,000 צפיות רלוונטיות, ה־Expected CPV הוא ₪0.05. Creator B מבקש רק ₪5,000 אבל מייצר 30,000 צפיות, ולכן ה־Expected CPV שלו הוא ₪0.167. Creator A יקר פי שניים — אבל זול ביותר מפי שלושה לצפייה.
זה בדיוק המקום שבו Rate Card מפסיק להיות כלי החלטה.
UGC: לא לקנות Reach כשצריך Creative
UGC ללא פרסום בחשבון היוצר צריך להיות מתומחר כנכס קריאייטיבי. The List מציגה ₪3,000–6,000 ליום צילום בסיסי ועריכה של כשישה Reels/TikToks אצל ג'וניור, ו־₪6,000–10,000 אצל Senior. זה נותן proxy של כ־₪500–1,700 לסרטון כאשר מצלמים batch של שישה — לפני שחקנים, אולפן או ציוד מורכב. [20]
Collabstr מצאה שהעלות הממוצעת לקמפיין UGC בפלטפורמה שלה ב־2025 הייתה כ־$197, לאחר ירידה מ־$209, ושחלקם של קמפייני UGC עלה מ־15% ל־35% מהפעילויות. אבל מאחר שה-Marketplace שלה מוטה לעסקאות קטנות, המספר מתאים יותר כ-reference לנכס UGC פשוט מאשר לסרטון מותג ישראלי מורכב. [21]
חד-פעמי, Bundle, Ambassador או Affiliate
פעילות בודדת
Nano: ₪200–500
Micro: ₪500–2,500
Mid: ₪2,500–10,000
Macro / Mega: ₪5,000–30,000+ בהתאם לגודל/פורמט
Bundle נקודתי
Nano: ₪500–2,500
Micro: ₪2,500–8,000
Mid: ₪8,000–20,000
Macro / Mega: bespoke
חודש Content-heavy
Nano: ₪2,000–5,000
Micro: ₪5,000–10,000
Mid: ₪10,000–25,000
Macro / Mega: bespoke
Affiliate ongoing
Nano: מוצר + 10%–20%
Micro: ₪2,500–5,000 + 10%–20%
Mid: ₪5,000–15,000 + 15%–25%
Macro / Mega: bespoke
Ambassador / Presenter
Nano: לרוב לא רלוונטי במודל קלאסי
Micro: Retainer + performance
Mid: Retainer + performance
Macro / Mega: עשרות עד מאות אלפי ₪ ואף מעבר
הטווחים עד Mid מגיעים מהמחירון הישראלי של The List. בקצה העליון, מקור ישראלי מ־2026 מציין שהסכמי פרזנטוריות יכולים לנוע מעשרות אלפי שקלים לקמפיין ועד מאות אלפים להסכם, ובטאלנטים הגדולים אף מעבר לכך; המחיר מושפע ממשך ההתקשרות, מספר ימי צילום, היקף הפרסום, בלעדיות וזכויות שימוש בשם ובתמונה. [2]
לא פחות חשוב: Humanz מדווחת שמשפיענים חוזרים הניבו כ־11% שיפור בביצועי מכר וביעילות צפייה בהשוואה למשפיענים חד־פעמיים. לכן הנחה במחיר ליחידה היא לא הסיבה היחידה לעבור ל-Ambassador; יש פוטנציאל לשיפור בביצועים הנובע מחזרתיות והיכרות של הקהל עם הקשר בין המותג ליוצר. [22]
העלויות שלא מופיעות במחיר של ה-Reel
אחת הטעויות הנפוצות בתקצוב קמפיין היא לסכם את שכר המשפיענים ולהתייחס אליו כאל "תקציב הקמפיין". בפועל, עבור CMO צריך לעבוד עם Fully Loaded Creator Cost.
זכויות שימוש בתוכן
יש הבדל מהותי בין:
היוצר מפרסם את הסרטון בחשבון שלולביןהמותג רשאי לקחת את הסרטון ולהפוך אותו למודעה, להעלות לאתר, להשתמש בבאנר, בשילוט, באימייל או בפרסום מטעם חשבון היוצר.
Humanz עצמה מתארת מגמה שבה תוכן משפיענים הופך לנכס קריאייטיבי רחב יותר — UGC לאתרי מסחר, מודעות דיגיטליות, באנרים ואף אופליין. ברגע שזה קורה, המותג כבר אינו קונה רק "פוסט"; הוא קונה זכויות לנכס. [23]
Aspire מציינת כ-proxy גלובלי שיוצרים מבקשים לעיתים בערך שליש משכר השותפות כתוספת עבור advertiser access ב-Allowlisting. אין benchmark ישראלי פומבי ואמין המקביל לזה, ולכן המלצת התכנון היא להחזיק reserve של כ־25%–50% מעל creator fee כאשר נדרשים 30–90 ימי paid usage/allowlisting — ולהוציא הצעת מחיר נפרדת לפני ההתקשרות. זהו reserve תקציבי של Flonci, לא נתון שוק ישראלי. [3]
רישיון ארוך, שימוש בטלוויזיה/OOH, שימוש בשם ובדמות, שימוש גלובלי או buyout צריכים להיות מתומחרים בנפרד; אין בסיס מספיק אמין לתת להם "אחוז ישראלי קבוע".
Boosting ו-Paid Media
תקציב המדיה אינו חלק משכר היוצר אלא אם ההסכם אומר זאת מפורשות.
Humanz Benchmark 2026 חשוב במיוחד כאן משום שהוא מודד פעילות אורגנית בלבד — ללא boosting או רכישת חשיפות. לכן CPV של ₪0.07 או ROI של 5.2x בדוח הם benchmarks אורגניים ואינם כוללים את עלות ה-Paid amplification. [24]
גישה טובה יותר היא:
להעלות אורגנית.
לזהות אילו Creator × Creative combinations באמת מנצחים.
לקנות זכויות רק עבור המנצחים.
לשים עליהם paid spend.
Aspire מתארת בדיוק את מודל test-and-invest הזה: לבחון performance אורגני לפני שמפעילים allowlisted ads. [3]
ניהול, סוכנות ומדידה
בישראל, The List מציגה לניהול קמפיין עם 3–5 משפיענים כ־₪3,500–6,000 אצל Junior וכ־₪6,000–9,000 אצל Senior; לניהול 5–10 יוצרים, כ־₪6,000–10,000 וכ־₪9,000–14,000 בהתאמה. ריטיינר חודשי לניהול 5–10 יוצרים נע שם סביב ₪2,500–4,000 אצל Junior ו־₪4,000–8,000 אצל Senior. אלה נתוני פרילנסרים/מנהלים ברשת The List, לא מחירון של סוכנויות גדולות. [25]
בקמפיינים גדולים, המלצת תכנון סבירה היא לשמור כ־8%–15% מהתקציב לניהול, אופרציה, מדידה ודיווח, אלא אם העלויות מכוסות על ידי צוות פנימי. זהו כלל תקצוב מוצע, לא benchmark ישראלי פומבי.
הפקה
גם ליוצר יש טלפון — אבל זה לא אומר שכל סרטון הוא "חינם להפקה".
יום צילום + עריכת כשישה Reels/TikToks נע במחירון The List סביב ₪3,000–10,000. סרטון תדמית בן כשלוש דקות ללא שחקנים נע סביב ₪4,000–15,000; הפקה עם שחקנים יכולה להגיע ל־₪6,000–50,000, לא כולל שכר השחקנים. [20]
יש לתקצב בנוסף לפי הצורך: סטודיו, איפור, שיער, סטיילינג, אביזרים, אוכל, נסיעות, משלוח מוצרים, PR boxes, שחקנים, לוקיישן, מוזיקה וזכויות צד ג'.
מע״מ
הטבלאות במאמר הן לפני מע״מ. שיעור המע״מ בישראל הוא 18% בתקופת המחקר; מסמך התקשרות ממשלתי ל־2026, למשל, מחשב במפורש ₪84,324 לפני מע״מ ל־₪99,502 כולל מע״מ בשיעור 18%. [26]
לצורכי P&L יש להתייחס לכך בהתאם לאופן שבו הארגון מתקזז על מע״מ ובהתייעצות עם מחלקת הכספים.
נוסחת העלות האמיתית
Fully Loaded Influencer Cost =
Creator Fee+ Usage / Licensing+ Paid Media+ Management / Agency+ Production+ Products & Logistics+ Measurement / Technology+ Contingency
ל-CMO, זו השורה שצריכה להיכנס ל-ROI — לא רק חשבונית המשפיען.
איך לבנות תקציב בפועל
התרחישים הבאים אינם "המחיר שהשוק גובה". אלה מודלים מומלצים לתכנון שמיישמים את טווחי התמחור שמצאנו, משאירים כסף למדיה ולזכויות ומונעים מצב שבו 100% מתקציב הקמפיין נשרף על talent fees.
תקציב של ₪100 אלף
זהו תקציב טוב ל־Test & Learn משמעותי, לא לקמפיין mass awareness ארצי.
רכיב | תקציב | שיעור
Creator fees - ₪57,000 - 57%
Usage / Allowlisting - ₪10,000 - 10%
Paid amplification - ₪15,000 - 15%
ניהול ומדידה - ₪10,000 - 10%
הפקה, מוצרים ו-Contingency - ₪8,000 - 8%
סה״כ - ₪100,000 - 100%
תמהיל אפשרי: שישה Micro creators עם חבילות של כ־₪5,000 = ₪30,000; שני Mid creators סביב ₪9,000 = ₪18,000; ועוד כשישה נכסי UGC סביב ₪1,500 = ₪9,000. אלה מחירי תכנון שנמצאים בתוך הטווחים המקומיים שנמצאו, לא quotes. [27]
ה-KPI הראשוני צריך להיות למידה, לא רק Revenue: CPV, CPE, CTR, CVR, איכות קהל ואילו שניים־שלושה Creators מייצרים את התוצאה הטובה ביותר. Humanz מספקת נקודות ייחוס אורגניות של ₪0.07 CPV, ₪1.54 CPE ו־CVR של כ־9%; מנהל שיווק צריך להשוות אליהן בזהירות לפי קטגוריה ומטרה. [28]
המלצה: אל תפזרו את ה־₪15K של Paid Media מראש באופן שווה. תנו לאורגני לייצר winners, ואז amplify אותם.
תקציב של ₪500 אלף
כאן כבר אפשר לבנות Full-Funnel Campaign עם מספיק יוצרים כדי למדוד pattern ולא anecdote.
רכיב | תקציב | שיעור
Creator fees - ₪285,000 - 57%
Usage / Licensing - ₪50,000 - 10%
Paid amplification - ₪90,000 - 18%
ניהול, מדידה ואופרציה - ₪45,000 - 9%
הפקה, לוגיסטיקה ו-Contingency - ₪30,000 - 6%
סה״כ - ₪500,000 - 100%
תמהיל לדוגמה: כ־20 Micro bundles בממוצע ₪6,000 = ₪120K; שמונה Mid creators סביב ₪12K = ₪96K; ושלושה Macro creators בסביבת ₪23K = ₪69K.
ההיגיון הוא portfolio, לא "מי המשפיען הכי טוב". Humanz מצאה שה-ROI הממוצע בישראל היה דומה יחסית בין A-list, Mid ו-Micro — סביב 5.2x — בעוד החציון של Micro היה גבוה ויציב יותר יחסית. זה תומך בתמהיל שכבות במקום הימור על פרצוף אחד. [29]
כאן כבר כדאי למדוד שלושה רבדים:
Awareness: Unique Reach, Views, CPV, Frequency.Consideration: Saves, Shares, CPE, branded search, site sessions.Performance: Clicks, CVR, CPA, Revenue, Incremental Revenue.
Humanz מצאה בקמפיינים שלה ROI של כ־6.5x בפעילויות Full Funnel לעומת 5.2x בממוצע קמפייני המכר. יש לקרוא זאת כנתון פלטפורמה אורגני וכקורלציה בקמפיינים שנמדדו, לא כהבטחה סיבתית לכך שכל מותג שישלב awareness יקבל 25% יותר מכירות. [30]
תקציב של ₪1 מיליון
בשלב הזה כדאי לעבור מחשיבה של "קמפיין" למערכת Always-On + Hero Moments + Performance Amplification.
רכיב | תקציב | שיעור
Creator fees - ₪530,000 - 53%
Usage / Licensing - ₪100,000 - 10%
Paid amplification - ₪200,000 - 20%
ניהול, טכנולוגיה ומדידה - ₪90,000 - 9%
הפקה, מוצרים ו-Contingency - ₪80,000 - 8%
סה״כ - ₪1,000,000 - 100%
תמהיל תכנוני אפשרי: כ־30 Micro creators סביב ₪5K, 12 Mid סביב ₪15K, חמישה Macro סביב ₪30K, ועוד reserve של כ־₪50K ל-Hero/A-list activation. ₪50K אינו "מחירו של A-list"; זה placeholder תקציבי. הסכם עם טאלנט בכיר, זכויות רחבות או פרזנטוריות יכול להגיע לעשרות או מאות אלפי שקלים בפני עצמו. [10]
בגודל תקציב כזה, לא הייתי מאשרת creator רק על בסיס Followers או Engagement Rate. Sprout מצאה שהקשר בין follower count לבין distribution נחלש בעידן recommendation feeds, בעוד relevance וסגנון התוכן מקבלים משקל גבוה יותר בקרב צרכנים. [31]
צריך להכניס לכל החלטה לפחות:
Expected organic reach,Audience match,historical branded-content performance,commercial saturation,price versus expected output,brand safety,usage value,ו־incrementality potential.
זה בדיוק ההבדל בין Creator Discovery לבין Creator Investment Decision.
הגרף שכדאי להכניס לכתבה
לגרסה העיצובית של מאמר Flonci הייתי יוצר 100% stacked bar chart לשלושת התקציבים, עם חמש שכבות:
₪100K
Creators: 57%
Rights: 10%
Paid Media: 15%
Management: 10%
Production/Other: 8%
₪500K
Creators: 57%
Rights: 10%
Paid Media: 18%
Management: 9%
Production/Other: 6%
₪1M
Creators: 53%
Rights: 10%
Paid Media: 20%
Management: 9%
Production/Other: 8%
המסר הוויזואלי יהיה מיידי: ככל שהקמפיין גדל, לא נכון שכל הגידול בתקציב ילך לשכר המשפיענים. חלק גדול יותר צריך לעבור להפצת התוכן המנצח, זכויות ומדידה.
איך לדעת אם המחיר משתלם
הדרך הטובה ביותר לנהל משא ומתן אינה לומר ליוצר "יקר לי". היא לומר:
"במחיר הזה, ועל בסיס הביצועים שלך ב־90 הימים האחרונים, ה-Expected CPV שלי הוא ₪0.18 בעוד הבנצ'מרק שלנו הוא ₪0.08. מה אפשר לשנות בחבילה?"
זה הופך את השיחה ממשא ומתן רגשי לדיון השקעה.
CPM
CPM = Cost ÷ Impressions × 1,000
אם היוצר דורש ₪8,000 וה-Reach הצפוי הוא 160,000:
CPM = ₪50
Benchmark גלובלי של Influencer Marketing Hub מציב influencer CPM ב-Instagram לעיתים קרובות באזור $5–25, כתלות בקהל, גיאוגרפיה ופורמט; אין להמיר את המספר הזה ישירות לישראל, אבל הוא כלי sanity check. [32]
חשוב להחזיק שני CPMs:
Creator CPM = שכר היוצר בלבד ÷ impressions.Fully Loaded CPM = כל הוצאות הקמפיין ÷ impressions.
השני הוא זה שצריך להיכנס ל-P&L.
CPV
CPV = Creator/Content Cost ÷ Video Views
Humanz מצאה CPV אורגני ממוצע של ₪0.07 בקמפיינים שנכללו ב-benchmark הישראלי שלה. [33]
לכן:
Creator שעולה ₪7,000 וצפוי לייצר 100,000 Views → ₪0.07 CPV.
Creator שעולה ₪3,500 אבל צפוי לייצר 20,000 Views → ₪0.175 CPV.
המשפיען הראשון יקר פי שניים — אבל יעיל פי 2.5 בעלות לצפייה.
CPE
CPE = Cost ÷ Engagements
Humanz מצאה ממוצע ישראלי של ₪1.54; בפילוח לפי פלטפורמה, TikTok עמדה על ₪1.04 ו-Instagram על ₪2.30 בקמפיינים האורגניים שנמדדו. [18]
המספר אינו אומר ש-TikTok "טובה יותר". הוא אומר שלמטרת engagement, ובהקשר של אותו dataset, אינטראקציה עלתה פחות.
CPA
CPA = Fully Loaded Campaign Cost ÷ Attributed Purchases
זוהי נקודה שבה מנהלי שיווק לעיתים מייפים את התוצאה: הם מכניסים למונה רק Creator Fee, אך מייחסים למכירות את כל התוצאה.
ל-CPA אמיתי עדיף לכלול:
Creator fees + rights + paid media + agency + production + measurement.
CVR
CVR = Purchases ÷ Clicks
Humanz מדווחת על CVR ממוצע של כ־9% מקליק לרכישה בקמפייני המכר שלה. זהו benchmark ישראלי משמעותי, אבל יש להשתמש בו לפי קטגוריה, מחיר מוצר, strength of offer וקהילת היוצר; הוא אינו תחזית אוטומטית לכל מותג. [30]
ROAS מול ROI
כאן כדאי להיות קפדניים במיוחד.
Humanz מכנה:
ROI = Revenue ÷ Creator Media Cost
למשל, 5.2x פירושו ₪5.2 הכנסה עבור כל ₪1 שהושקע במדיית היוצרים. [22]
מבחינה פיננסית, זה דומה יותר ל-Revenue Multiple/ROAS מאשר ל-ROI חשבונאי לאחר עלויות.
ל-CMO ול-CFO מומלץ להציג בנוסף:
Contribution ROI =(Incremental Revenue × Gross Margin − Fully Loaded Campaign Cost)÷ Fully Loaded Campaign Cost
כך לא ניתן "להרוויח" בדוח רק משום שהמוצר מכר הרבה במחזור אבל כמעט ללא מרווח.
Estimated Sales Uplift
המדידה העדיפה היא אינקרמנטלית:
Sales Uplift % =(Test Sales − Expected Baseline Sales) ÷ Expected Baseline Sales
ה-Baseline צריך ככל האפשר להתחשב בעונתיות, הנחות, TV/OOH, CRM, Paid Search, פעילות מתחרים ושינויים במלאי. Humanz עצמה מזהירה שביצועי משפיענים מושפעים מחוזק מותג, עונתיות, פעילות 360, יחסי ציבור, מבצעים ומדיה שרצה במקביל. [34]
בקמפיינים גדולים, עדיף להשתמש ב-holdout, geo split או קבוצת ביקורת כאשר הדבר אפשרי, ולא להניח שכל רכישה עם coupon code הייתה אינקרמנטלית.
דוגמה מחושבת
ניקח את תרחיש ה־₪100K.
נניח:
Creator fees: ₪57,000
Fully Loaded Cost: ₪100,000
CPV אורגני: ₪0.07, בהתאם לממוצע Humanz
15,000 tracked clicks
CVR: 9%, בהתאם לממוצע Humanz
Average Order Value: ₪300
Gross Margin: 45%
ה-CPV הוא benchmark חיצוני; 15,000 הקליקים, AOV וה-margin הם הנחות הדגמה בלבד, לא forecast. [19]
צפיות משוערות:
₪57,000 ÷ ₪0.07 ≈ 814,000 organic views
רכישות:
15,000 × 9% = 1,350 orders
Attributed Revenue:
1,350 × ₪300 = ₪405,000
Humanz-style revenue multiple:
₪405K ÷ ₪57K = 7.1x
Fully Loaded ROAS:
₪405K ÷ ₪100K = 4.05x
Fully Loaded CPA:
₪100K ÷ 1,350 = ₪74.1
Gross Profit before campaign cost:
₪405K × 45% = ₪182,250
Contribution ROI:
(₪182,250 − ₪100,000) ÷ ₪100,000 = 82.25%
Break-even CPA, בהנחה של הזמנה אחת ולפני החזרות, שילוח ועלויות משתנות נוספות:
₪300 × 45% = ₪135
כלומר, בדוגמה, CPA של ₪74 נמוך מה-break-even של ₪135.
אבל הנה החלק החשוב.
מה קורה אם רק 60% מההכנסה המיוחסת למשפיענים היא באמת incremental?
Incremental Revenue = ₪243,000Gross Profit = ₪109,350Contribution ROI = 9.35% בלבד.
ואם רק 50% מההכנסה היא אינקרמנטלית, Contribution ROI כבר יורד לכ־-8.9%.
אותו קמפיין יכול לכן להיראות כ־7.1x success בדוח Creator Media — ובו בזמן להיות קרוב מאוד ל-Break-even ברמת העסק.
זו הסיבה שמנהל שיווק צריך לדרוש גם attribution וגם incrementality.
מנופי משא ומתן וסעיפי חוזה
המחיר הטוב ביותר הוא לא בהכרח היוצר שנותן 15% הנחה. לעיתים Creator שמוריד ₪2,000 אבל אוסר על המותג להשתמש בתוכן במודעות הוא עסקה פחות טובה מיוצר יקר יותר שמעניק רישיון רחב לנכס מנצח.
לפני חתימה, אלה שבעת התחומים שצריכים להיסגר בכתב:
Usage
מה חייב להיות בחוזה: פלטפורמות, organic/paid, טריטוריה, משך הרישיון, אתר, CRM, e-commerce, OOH
איפה מסתתר הכסף: Paid usage צריך להיות מתומחר בנפרד
Exclusivity
מה חייב להיות בחוזה: רשימת מתחרים מדויקת, קטגוריה, כמה ימים לפני/אחרי הקמפיין
איפה מסתתר הכסף: בלעדיות רחבה מונעת מהיוצר הכנסה ולכן מייקרת
Deliverables
מה חייב להיות בחוזה: מספר Reels, מספר Story frames, אורך, links, tags, CTA, cross-posting, revisions
איפה מסתתר הכסף: "3 Stories" ≠ "Story אחד בשלושה frames"
Timelines
מה חייב להיות בחוזה: מועד draft, approval, live date, משך שהפוסט נשאר, reshoot, איחור וביטול
איפה מסתתר הכסף: Launch date ללא התחייבות יוצר סיכון מסחרי
KPIs & Reporting
מה חייב להיות בחוזה: Views, Reach, Impressions, Saves, Shares, Clicks, coupon sales, screenshots/API
איפה מסתתר הכסף: בלי נתונים אין דרך להעריך את ההשקעה הבאה
Payment Terms
מה חייב להיות בחוזה: מקדמה, יתרה, שוטף+, מע״מ, cancellation fee, performance bonus, affiliate reconciliation
איפה מסתתר הכסף: לא לשלם performance bonus בלי הגדרת attribution
Content/IP Rights
מה חייב להיות בחוזה: בעלות על raw files, master, cuts, derivatives, שם/דמות, AI edits, זכות עריכה
איפה מסתתר הכסף: "זכות להשתמש בתוכן" אינה בהכרח זכות לערוך אותו
Usage ו-IP אינם אותו דבר.
Usage אומר איפה וכמה זמן מותר להציג את היצירה.IP/content rights אומר מה בדיוק מותר לעשות עם הקובץ עצמו.
ההפרדה הזו נעשית חשובה יותר ככל שתוכן משפיענים הופך לחומר גלם לפרסום, e-commerce ו-paid social. גם Humanz מזהה את המעבר מתוכן חד־פעמי לנכס קריאייטיבי רחב, ו-Aspire ממליצה לנהל במפורש זכויות allowlisting ו-paid use. [35]
שאלת המו״מ שיכולה לחסוך הכי הרבה כסף
במקום:
"את יכולה לעשות הנחה?"
עדיף:
"מה המחיר ל-Reel בלבד, מה המחיר ל-Reel + 3 Stories, ומה התוספת ל־90 יום paid usage?"
ואז:
"מה היו Median Views בחמשת ה-Reels המסחריים האחרונים?"
לא Best Reel.לא Reel ויראלי מלפני שנה.לא follower count.
Median branded-content performance.
Humanz מדגישה בעצמה את ההבדל בין ממוצע לחציון: Hit אחד יכול למשוך את הממוצע למעלה, בעוד החציון עמיד יותר בפני outliers ולכן שימושי יותר לתכנון הפעילות הבאה. [29]
לכן Flonci יכולה למסגר כל הצעת מחיר באמצעות:
Expected CPV = Quote ÷ Median Relevant Views
Expected CPE = Quote ÷ Median Relevant Engagements
Price Premium = Quoted Cost ÷ Expected Market Cost − 1
ואז לשאול אם ה-Premium מוצדק על ידי Brand Fit, Audience Quality, Conversion History או זכויות שימוש.
מסקנה למנהל השיווק
השוק הישראלי ב־2026 כבר גדול ומקצועי מספיק כדי שמותגים, סוכנויות ואפילו לפ״מ ינהלו פעילות משפיענים כתחום עבודה מובחן; במקביל, הוא עדיין לא שקוף מספיק כדי שיהיה מחירון אמין אחד שאומר כמה "אמור" לעלות Creator. [12]
גם הפעילות של המותגים הגדולים מלמדת שהשאלה אינה עוד רק "כמה עולה פוסט". Terminal X מציגה באתרה שורה של שיתופי פעולה ממותגים עם יוצרים, כולל קולקציות ושיתופי פעולה ייעודיים; במקרה אחר, Leaders מדווחת על פעילות עם שתי משפיעניות שהשיקו קווי מוצר שנמכרו בסופר־פארם, וטוענת לעלייה של 30% במכירות — נתון שצריך להתייחס אליו כ-case study מטעם הסוכנות ולא כמדידה בלתי תלויה. Wolt, מצדה, מדגישה בפלטפורמת הפרסום שלה מדידה של impressions, clicks, orders ו-sales. אף אחד מהמקורות האלה אינו מפרסם rate card פר־משפיען, וזה בדיוק הפער שמנהלי שיווק צריכים לפתור בשלב קבלת ההחלטה. [36]
לכן מחירון טוב הוא רק שכבה ראשונה.
במקום לשאול:
"כמה עולה משפיען עם 100 אלף עוקבים?"
מנהל השיווק צריך לשאול:
כמה עולה לי להגיע לקהל הרלוונטי?כמה עולה לי צפייה איכותית?כמה עולה אינטראקציה?כמה עולה רכישה?כמה מהמכירות באמת אינקרמנטליות?מה שווה התוכן אחרי שהפוסט ירד מהפיד?ומה הסיכון שהיוצר פשוט לא יתאים למותג?
המספר שעל החשבונית הוא Price.
המספר שצריך לעניין את ה-CMO הוא Expected Value.
וזו כנראה הדרך המדויקת ביותר לענות על השאלה "כמה עולה משפיען?" ב־2026:
Nano יכול לעלות מאות שקלים, Micro אלפים, Mid כמה אלפים עד עשרות אלפים, ו-Macro/A-list עשרות אלפים ואף מאות אלפים במסגרת הסכמים רחבים. אבל משפיען "יקר" הוא לא מי שמבקש הרבה כסף — אלא מי שהעלות שלו גבוהה ביחס לתוצאה שהמותג צפוי לקבל. [2]
[1] [4] [16] [32] Instagram Influencer Rates: A Complete Guide for Brands in 2026 | Influencer Marketing Hub
[2] [6] [9] [14] [15] [20] [25] [27] המחירון של מקצועני הליסט: ניהול משפיענים וסושיאל וידאו 2025 | The List
[3] Influencer Allowlisting: How Ruggable Drove Higher ROI
[7] [8] [18] [19] [22] [23] [24] [28] [29] [30] [33] [34] [35] Humanz Benchmark 2026 - דו״ח הבנצ'מארק האורגני הראשון בישראל
[10] הצצה לחשבון הבנק: הסכומים המטורפים שמשלמים למשפיעניות - ערוץ 14 | C14
[12] 4000617324 | מכרז 11/26 למתן שירותי ייעוץ לקמפיינים דיגיטליים ולפעילות משפיענים
[17] TikTok Influencer Rates in 2026: A Complete Cost Guide for Brands | Influencer Marketing Hub
[31] The 2026 Influencer Marketing Report | Sprout Social
[36] OUR COLLABORATIONS: מזמינים היום, מקבלים מחר | TERMINAL X



תגובות